Początki nigdy nie są łatwe, a kiedy wkraczamy na rynek pracy, często jeszcze nie do końca wiemy, jak się po nim poruszać. Zastanawiamy się, czy za każdą pracę powinniśmy dostawać wynagrodzenie i jaka pensja będzie adekwatna do naszych obowiązków. Często to właśnie pieniądze są istotnym czynnikiem motywacyjnym. Pamiętajmy, że jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapłata za naszą pracę.
Kiedy szef musi nam zapłacić?
Kiedy przysługuje nam wynagrodzenie? Każda osoba, która jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę ma prawo otrzymać zapłatę, adekwatną do posiadanych kwalifikacji, doświadczenia, ale też i włożonego w wykonanie danej czynności wysiłku. Okazuje się jednak, że są pewne odstępstwa od tej reguły.
Otóż, jeśli niedbale wykonujemy swoją pracę akordową, możemy nie otrzymać konkretnej sumy pieniędzy. Podobnie będzie w przypadku umowy o dzieło. Jeżeli nie dotrzymamy warunków współpracy, musimy liczyć się z tym, że pracodawca nie wypłaci należnej kwoty pieniężnej. Co więcej nie zawsze otrzymamy wynagrodzenie za nadgodziny. Przełożony może zrekompensować nam dodatkowy czas spędzony na wykonywanie obowiązków, czasem wolnym w takim samym wymiarze. Dokładne regulacje znajdziemy w Kodeksie pracy. A co z zapłatą za dni próbne? Są one popularne zwłaszcza w branży gastronomicznej w sezonie letnim, gdy restauracje i bary zatrudniają dodatkowych pracowników i wielu młodych ludzi nie wie, czy powinno domagać się za próbną pracę zapłaty. Warto wiedzieć, że także za próbny dzień powinniśmy otrzymać wynagrodzenie.