Umowa o dzieło – jak funkcjonuje?

Umowa o dzieło – jak funkcjonuje?

Warto pamiętać o tym, że jeśli pracujemy w oparciu o umowę o dzieło, rezultatem naszej pracy powinien być konkretny twór. Muzyczny, pisarski, czy nawet architektoniczny. Raczej nie otrzymamy zatrudnienia w oparciu o umowę o dzieło, jeśli pracujemy w roli doradcy klienta. W momencie, kiedy ten element nie zostanie spełniony, wtedy możemy zostać zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie.

Pracownicy jakich profesji mogą liczyć na zatrudnienie w oparciu o umowę o dzieło? Z pewnością będzie to aktor, który kreuje rolę w konkretnym przedstawieniu teatralnym, czy też filmie. Ponadto może to być malarz, który stworzy obraz. Fotograf, wykonujący i obrabiający zdjęcia z konkretnego wydarzenia. Na ten przywilej liczą również kompozytorzy, którzy komponują utwory muzyczne. Autorzy tekstów piosenek, a także copywriterzy, tworzący teksty na zlecenie konkretnego przedsiębiorstwa. Architekci w ramach umowy o dzieło mogą stworzyć projekt domu, a grafik logo firmy, czy też ilustracje do książki. Dziennikarze z kolei mogą, na przykład napisać reportaż.

Ważne jest to, że każdy twórca dzieła może uregulować z firmą kwestię przekazania praw majątkowych do danego dzieła. Jest to istotny element i powinniśmy o tym pamiętać, aby uniknąć kłopotów w przyszłości. Pamiętajmy o tym, że niektóre grupy zawodowej mogą liczyć na podwyższone koszty uzyskania przychodu, to dotyczy tych pracowników, którzy są  artystami oraz wynalazcami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *