Kobieta w ciąży takich zadań nie powinna wykonywać

Kobieta w ciąży takich zadań nie powinna wykonywać

Jest wiele czynników, które mają wpływ na to, jakie zadania może wykonywać ciężarna kobieta w pracy. Istotne jest to, aby przestrzegać tych reguł, bowiem w takiej sytuacji zdrowie kobiety oraz dziecka jest najważniejsze. To może dotyczyć również osób zatrudnionych w roli doradcy klienta. Kodeks pracy reguluje między innymi kwestie noszenia ciężarów, jednak w takiej sytuacji kobieta w ciąży musi także przestrzegać odpowiednich zasad BHP.

Okazuje się, że do obowiązków pracownicy w odmiennym stanie nie może należeć wykonywanie zadań, na przykład w hałasie, z narażeniem na działania różnych substancji chemicznych, czy też promieniowania. Dźwiganie ciężkich przedmiotów, podnoszenie, czy też samo używanie maszyn, które wymagają dużej siły fizycznej także jest niedopuszczalne. Kobiety w ciąży nie powinny także pracować w godzinach nocnych, czyli między godziną dwudziestą pierwszą, a siódmą rano. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę na dzienną zmianę. W grę nie wchodzi także praca nadgodzinowa.

W tygodniu pracownica nie może przepracować więcej niż czterdzieści godzin. Warto również pamiętać o tym, że kobieta w ciąży, która pracuje przed komputerem, na każdą godzinę pracy, powinna otrzymać dziesięciominutową przerwę. Pamiętajmy także o tym, że praca stojąca nie powinna trwać dłużej w ciągu jednej zmiany niż trzy godziny. Kiedy ciężarna stoi przez piętnaście minut, powinna zrobić sobie minimum piętnaście minut przerwy. Bardzo istotne jest to, aby trzymać się tych warunków – dla dobra swojego, ale także i dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *